GİYİM KUŞAM
Altın Kaplı ya da Altına Benzeyen Sarı Renkli Saat Takmanın Hükmü 01 September 2021 tarihinde eklendi

Asrımızın Fakîhi Allâme Muhammed b. Sâlih el-'Useymîn -rahimehullâh'a- soruldu: Altın kaplı ya da altına benzeyen sarı renkli saat takmanın hükmü nedir?

Cevâb: Eğer bu saat erkek saati değilse, kadının takmasında bir sakınca yoktur. Erkek saati ise altın olmadığı halde altına benzeyen bir şeyle kaplanmış ise yine bu saati kullanmakta bir sakınca yoktur. Yine de biz böyle bir saatin kullanılmamasını tavsiye ederiz, çünkü onu gören kimse onu altın zannedebilir. Eğer saati takan adam insanların kendisine tâbî olduğu örnek bir kimse ise insanlar:"Altın takmakta bir sakınca yokmuş" derler. Eğer böyle bir kimse değilse insanlar bununla alay edip o kimse hakkında ileri geri konuşmaya başlarlar.

Elhamdulillah bu şekilde altın kaplama olmayan pek çok saat bulunabilir, eğer saat altın kaplı ise duruma bakarız: Eğer kaplaması kalın ise bu mutlak olarak câiz değildir, eğer sadece rengi altına benziyorsa o caizdir. Ancak böyle olsa bile zikrettiğimiz sebeplerden ötürü böyle bir saatin kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.

Likââtu'l-Bâbi'l-Meftûh (7/190)

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş