ORUÇ
Diş Çektirmek ve Kan Vermek Orucu Bozar mı? 25 February 2014 tarihinde eklendi

Allâme Şeyh Muhammed el-'Useymîn rahimehullah'a soruldu:

Soru: Oruçlunun diş çektirmesi orucu bozar mı? Tükürüğü yutmak ve kan tahlili orucu bozar mı?

Cevap: Diş çektirmek gibi şeylerle çıkan kanla oruç bozulmaz. Çünkü bu hacamatın yaptığı etkiyi yapmaz. Kesinlikle orucu bozmaz.

Aynı şekilde tahlil amacıyla kan çıkmakla da oruçlunun orucu bozulmaz. Çünkü doktorun teşhis koyabilmesi için bu kanın hastadan alınmasına ihtiyacı olabilir. Doktor bu kanı inceler ve hastanın hastalığının mahiyetini bununla öğrenir. Bu, orucu bozmaz. Çünkü bu maksatla alman kan az bir kandır. Vü­cutta hacamatın yaptığı etkiyi yapmaz. Dolayısıyla orucu da bozmaz. Asıl olan oruçluluk hâlinin bekasıdır. Biz orucun bozulduğuna ancak şer'i bir delille hükmederiz.

Böyle az bir kan ile orucun bozulduğuna dair hiçbir delil yoktur. İhtiyacı olan bir başkasına vermek için oruçludan çok miktarda kan alın­masına gelince, alınan kan hacamatın yaptığı gibi vücudu etkileyecek (bitkin düşürecek) kadar çok olduğu zaman oruç bozulur.

Buna göre tutulan oruç vâcib bir oruç olduğu zaman, bir kimsenin başka bir kimseye böyle çok miktarda kan bağışında bulunması câiz değildir. Ancak bağış yapılacak kişi, güneş batımına kadar beklemeyecek kritik bir durumda bulunduğu ve doktorlar da bu kanın ona yararlı olacağını ve zarûretini gidere­ceğini söylerlerse, bu durumda oruçlu bir kişinin ona kan bağışında bulunma­sında bir sakınca yoktur. Ancak orucu bozulur, kuvveti yerine gelinceye kadar yer, içer ve bozulan orucu kazâ eder.

[Fetâvâ, 1/511]

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş