ORUÇ
Oruca Gücü Yetmeyen Hamilenin Hükmü 25 February 2014 tarihinde eklendi

İmâm Abdulazîz b. Bâz rahimehullah'a soruldu:

Soru: Oruç tutmaya gücü yetmeyen hamile kadın ne yapar?

Cevap: Oruç tutmak kendisine zor gelen hamile kadın hasta gibidir. Oruç kendisine zor geldiği zaman emzikli kadın da böyledir. Bunlar oruçlarını tut­mazlar, kazâ ederler. Çünkü Allah teâlâ şöyle buyurmuştur: "Kim hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar." (Bakara: 185)

Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem'in bazı sahâbileri oruç tutamayan hamile ve emziklinin, sadece fidye vermeleri gerektiğini söylemişlerdir.

Doğru olan birincisidir. Bunların hükmü hastanın hükmü gibidir. Çünkü asıl olan kazâdır. Aksine bir delil yoktur. Bunların tutamadıkları oruçları kazâ etmeleri gerektiğinin delillerinden birisi de, Enes b. Malik el-Ka'bi radıyalâhu anh'ın Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem'den rivâyet ettiği şu hadistir: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Allah yolcudan orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Emzikli ve hamileden ise orucu kaldırmış­tır." Bunu Ahmed ve dört Sünen sahibi hasen bir isnadla rivâyet etmişlerdir. Bu hadis hamile ve emziklinin orucun hükmünde misafir (yolcu) gibi olduklarının delilidir. Oruç tutmazlar, kazâ ederler.

Namazların kısaltılmasına gelince, bu sadece misafire mahsus bir hüküm­dür, kimse onunla bu hükümde ortak değildir. Bu, dört rekâtlı namazların iki rekât olarak kılınmasıdır.

Başarı Allah'tandır.

[Mecmû'u Fetâvâ ve Makâlât Mutenevvia, 3/207,208]

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş