NİKAH
Mahrem ve Nâmahrem Kadınların Öpülmesi 26 February 2014 tarihinde eklendi

Allâme İmâm Abdulazîz b. Bâz rahimehullah'a soruldu:

Soru: Halayı, teyzeyi ve kızlarını öpmek câiz midir? Bir kadının kardeşi, dayısı ve amcası gibi ehlinden kimleri öpmesi câizdir?

Cevap: Hala ve teyze mahremdir. Kadın erkek kardeşinin çocukları için hala, kız kardeşlerinin çocukları için teyzedir. Hala ve teyzeyi alnından, gözlerinin arasından, burnunda veya yanağından öpmekte bir beis yoktur. Ağza gelince, evlâ olan oradan öpmeyi terk etmek, öpmemektir. Çünkü bu, hem şehveti tahrîk edebilir hem de kişinin hanımıyla yaptığı işlerdendir.

Kasdedilen şudur: Kişinin kız kardeşini, halasını, annesini, ninesini ve benzeri mahremlerini iki gözü arasından, burnundan ve yanağından öpmesinin önünde bir engel yoktur. Sıddîk radıyallahu anh'ın kızı Âişe'yi yanağından öptüğü sâbit olmuştur. O hâlde mahremin öpülmesinde bir mahzûr yoktur. Ancak, teyze kızı ve amca kızı mahrem değildir. Ne öpülebilir ne de el sıkışılabilir. Ancak arada mesâfe bırakarak selâm verilebilir. Nasılsın? Ne yapıyorsun? Selâmun aleykum ve sâir denilebilir. Ama onları öpmek veya el sıkışmak olmaz. Çünkü teyze kızı ve hala kızı mahrem değildir. Komşu kızları ve kadınları da böyledir. Mahrem değillerdir. O hâlde kişi, komşu kadını, amca kızını, dayı kızını, erkek kardeşinin karısını ve baldızını öpemez. Çünkü bunların hiçbiri mahrem değildir. Bunlarla el de sıkışamaz. Ancak arada mesafe koyarak selâm verebilir.

Fetâvâ Nûrun ale'd-Darb (3/1562)

Derleyenler: Prof. Dr. Abdullah et-Tayyâr ve Muhammed el-Mûsâ

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş